W dniach 2 – 6 grudnia 2024 r. urzędy pracy organizują Dni Pracodawców 2024.
Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy przygotowały 547 wydarzeń o różnorodnej tematyce skierowanych do pracodawców i poszukujących pracy.
W tym roku szczególna uwaga została skierowana na rozwiązanie problemu niedoborów pracowniczych, z który dotyka pracodawców wielu sektorów. Dlatego też położono nacisk na rozwój umiejętności, szkolenia i podwyższanie kwalifikacji – zgodnie z potrzebami pracodawców. W tym kontekście urzędy zaprezentują aktualne priorytety Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia i jest narzędziem finansującym szkolenia pracowników i pracodawców. Urzędy zaplanowały też szereg wizyt u pracodawców, podczas których przedstawią pracodawcom ofertę urzędu i wizyty studyjne, podczas których poszukujący pracy lub uczniowie będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracy w danym sektorze i na stanowisku. Takie bezpośrednie kontakty i badania ankietowe pozwolą na poznanie potrzeb pracodawców i odpowiednie dostosowanie oferty urzędu.
Podczas targów czy giełd pracy pracodawcy nie tylko będą mogli pozyskać pracowników ale także zapoznać się profesjonalnymi metodami rekrutacji i selekcji pracowników, zasadami zatrudniania cudzoziemców czy przepisami związanymi z nawiązaniem stosunku pracy.
Tegoroczne Dni Pracodawców odbędą się na tle zmian europejskiego rynku pracy, w szczególności spowodowanymi „zieloną transformacją", zapotrzebowaniem na „zielone umiejętności" i kompetencje cyfrowe a całożyciowe doradztwo jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na kwalifikacje, gdzie podejście „najpierw umiejętności" zastępuje podejście „najpierw praca". Tematyka ta będzie także poruszana podczas spotkań, seminariów czy konferencji.
Urzędy nie zapominają o osobach niedostatecznie reprezentowanych na rynku pracy i osobach z niepełnosprawnościami. Szereg wydarzeń aktywizacyjnych jest dedykowanych tej grupie osób.
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do zapoznania się z wydarzeniami organizowanymi przez urzędy pracy i zaprasza do uczestnictwa.
Rezultaty
2 – 6 grudnia 2024 r. w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy odbyły się już po raz dziewiąty Dni Pracodawców.
Dni Pracodawców odbyły się w trakcie zmian na europejskim rynku pracy, które spowodowane są „zieloną transformacją”, zapotrzebowaniem na „zielone umiejętności” i kompetencje cyfrowe. Szczególna uwaga została skierowana na rozwiązanie problemu niedoborów kwalifikacji i niedoborów pracowniczych, który dotyka pracodawców w wielu sektorach.
Dlatego też położono nacisk na rozwój umiejętności, szkolenia i podwyższanie kwalifikacji
– zgodnie z potrzebami pracodawców i nowym podejściem całożyciowego doradztwa, które wspiera zapotrzebowanie na kwalifikacje, gdzie podejście „najpierw umiejętności” zastępuje podejście „najpierw praca”.
W tym kontekście urzędy zaprezentowały aktualne priorytety Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który w 2024 r. obchodził 10-lecie swojego istnienia i jest narzędziem finansującym szkolenia pracowników i pracodawców.
Nawiązano kontakt z ok. 21 tys. pracodawcami, w tym dla 3 tys. pracodawców był to pierwszy kontakt.
Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy zrealizowały 867 wydarzeń o różnorodnej tematyce skierowanych do pracodawców i poszukujących pracy.
Warta podkreślenia jest szeroka współpraca partnerów rynku pracy (zrzeszeń pracodawców, władz lokalnych, jednostek oświatowych, policji, służby więziennej itp.) którzy zaangażowani byli w organizację wydarzeń.
Wydarzenia, z reguły, miały przekrojowy zakres tematyczny. Udzielana informacja lub konsultacje wykraczały daleko poza kompetencje PSZ. Na wydarzenia zapraszano ekspertów z ZUS, KRUS, PIP, US, ZDZ, Straży Granicznej, Wojska, Policji, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Izb Gospodarczych, MOPS, Centrów Przedsiębiorczości, Sądów, agencji pracy, PFRON czy władz lokalnych. Dzięki temu pracodawca i poszukujący pracy uzyskiwał szeroką i merytoryczną wiedzę na temat wszystkich aspektów funkcjonowania rynku pracy. Mogli skorzystać także z indywidualnych konsultacji z przedstawicielami ww. instytucji.
Warto zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie pracowników WUP i PUP w inicjowanie, organizowanie i uczestnictwo w wydarzeniach. 1726 pracowników tych instytucji przygotowało i przeprowadziło wszystkie inicjatywy.
W wydarzeniach wzięło udział ok. 17,5 tys. osób i ok. 11 tys. pracodawców.
Wszystkie te działania przyczyniły się do wzmocnienia widoczności urzędów pracy na rynku pracy, także do wzmocnienia widoczności sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z rezultatami tego wydarzenia.