Europejski Zielony Ład zakłada przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do osiągniecia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Program ten to nowa szansa dla innowacji, inwestycji i miejsc prac obejmujący działania na rzecz:
- ograniczenia emisji;
- nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego;
- przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu;
- zmniejszania uzależnienia od zewnętrznych źródeł energii;
- poprawy zdrowia i samopoczucia.
- Europejski Zielony Ład Inwestycyjny (EGDIP), który zakłada zaangażowanie ponad 1 biliona euro na zrównoważone inwestycje w ciągu następnej dekady;
- Instrument na rzecz naprawy i odporności (RRF) o wartości 724 mld EUR mający na celu wsparcie finansowe dla reform długoterminowych. Instrument ten wspiera procesy naprawy, umożliwiając realizację celów ekologicznych, cyfrowych i społecznych;
- Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) z budżetem w wysokości około 99,3 mld EUR na okres programowania 2021-27, który może być wykorzystany przez publiczne służby zatrudnienia na przykład na poprawę zdolności służb zatrudnienia, wsparcie klientów lub działania szkoleniowe.
„Zazielenienie" gospodarek nabrało dodatkowego znaczenia w trakcie pandemii COVID-19 i jest integralną częścią wielu planów naprawczych państw członkowskich UE. Większość państw członkowskich ukierunkowała swoje plany naprawcze na konkretne sektory, przede wszystkim sektor budowlany, przejście na energię odnawialną, zrównoważony transport lub planowanie adaptacyjne, które odnosi się do środków dotyczących dostosowania do skutków zmiany klimatu.
Realizacja założeń Zielonego Ładu będzie stanowić wyzwanie także dla publicznych służb zatrudnienia w obszarze tworzenia "zielonych" miejsc pracy, aktualizowania i podnoszenia umiejętności pracowników czy nabywania przez nich nowych kompetencji. W efekcie transformacji do „zielonej gospodarki" pojawi się także zapotrzebowanie na nowe zawody, do których powstaną nowe ścieżki nabywania kompetencji.
Biorąc pod uwagę powyższe wyzwania powołano – w ramach sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia – Grupę Roboczą ds. zielonych miejsc pracy. W pracach biorą udział przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Holandii, Szwecji i Danii. Pracom Grupy przewodniczy przedstawiciel PSZ z Austrii.
Przedmiotem prac Grupy są następujące zagadnienia:
- Rola PSZ w zarządzaniu „zieloną transformacją" na rynku pracy;
- Wzmocnienie zdolności PSZ w zakresie prognozowania zapotrzebowania na umiejętności i monitorowania dynamiki rynku pracy w ramach "zielonej" transformacji;
- Wspieranie rozwoju umiejętności w świetle "zielonych" rynków pracy;
- Łączenie aktywnych programów rynku pracy z działaniami proekologicznymi.