W 20 odcinku podcastów zapraszamy na wywiad z Panem Spirosem Protopsaltisem – Przewodniczącym Zarządu Dyrektorów Greckich Publicznych Służb Zatrudnienia DYPA, oraz koordynatorem Europejskiego Roku Umiejętności.
Pan Spiros Protopsaltis podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wyzwań oraz możliwości, przed którymi stoją europejskie służby zatrudnienia, z uwzględnieniem niedoborów kadrowych oraz zmian, jakie przynosi ze sobą Europejski Rok Umiejętności, który potrwa do maja 2024 r.
Pan Protopsaltis wskazuje na gwałtowny wzrost świadomości w obszarze niedoborów pracowniczych i wyraźnie podkreśla potrzebę inwestowania w inicjatywy oraz programy pozwalające na zmianę czy też podnoszenie kwalifikacji w całej Europie, co pozwoliłoby na sprawne wypełnienie istniejących już luk kadrowych, przy jednoczesnym przygotowaniu siły roboczej na szybko postępujące transformacje na rynku pracy.
Pan Protopsaltis podkreślił również znaczący sukces Europejskiego Roku Umiejętności, który w połączeniu ze środkami z EFS oraz Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności pozwolił Grecji na podejmowanie wielu skutecznych inicjatyw w zakresie modernizacji szkół zawodowych. Greckie służby zatrudnienia odnotowały też rekordowy wynik w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji osób bezrobotnych: „w ciągu jednego roku 220 000 bezrobotnych zostało przeszkolonych z zakresu umiejętności cyfrowych i tych związanych z ekologią" Greckie służby zatrudnienia starają się również zwiększyć mobilność osób bezrobotnych.
Za kluczowe wyzwanie Pan Protopsaltis uznaje wdrożenie rozwiązań pozwalających na jak najlepsze dopasowanie kwalifikacji bezrobotnych do wymagań rynku pracy. W tym zakresie greckie służby zatrudnienia kładą nacisk na kształcenie zawodowe i certyfikowane szkolenia. Ponadto, wskazuje na potrzebę strategicznych inwestycji, modernizacji urzędów i szkoleń kadry Publicznych Służb Zatrudnienia co przełoży się na kompleksową pomoc bezrobotnym.
Więcej informacji oraz podcasty na inne tematy: https://www.pesnetwork.eu/podcast/