W 19 odcinku podkastów zapraszamy na wywiad z p. Caroline Mancel, Przewodniczącą Sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia i jednocześnie Zastępcą Dyrektora Generalnego belgijskich Publicznych Służb Zatrudnienia regionu Brukseli (Actiris). W rozmowie z dziennikarzem Davidem Poyserem, p. Mancel opowiada o swojej drodze do objęcia stanowiska Przewodniczącej oraz o swojej wizji sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia.
Caroline Mancel, opowiada o swoim doświadczeniu zawodowym oraz o nadziejach i ambicjach, jakie ma w stosunku do sieci. P. Mancel, która objęła stanowisko Przewodniczącej w lipcu 2023 r., jednocześnie kontynuując swoją funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego Publicznych Służb Zatrudnienia Actiris z siedzibą w Brukseli, opowiada o swojej drodze zawodowej, wyzwaniach stojących przed europejskim rynkiem pracy i kolejnych planowanych przedsięwzięciach.
Jej doświadczenie współpracy międzynarodowej, pasja wzmacniania współpracy czy progresu przebija się kiedy opowiada o wyzwaniach rynku pracy jak niedobory pracownicze, niedopasowania na rynku i ważność aby stawić im czoła:
"Naprawdę borykamy się z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej i niedoborem siły roboczej na rynku pracy ogólnie, dlatego zaczęliśmy określać, w jaki sposób publiczne służby zatrudnienia mierzą niedobory w całej UE. To pierwszy krok, który należy podjąć, a teraz omawiamy możliwe wspólne podejście... W przypadku wszystkich tych wyzwań naprawdę staramy się sprostać im w bardzo holistyczny sposób".
Przewodnicząca uznaje również Europejski Rok Umiejętności za pozytywną inicjatywę, mówiąc, że jest to okazja do nadania priorytetu rozwojowi umiejętności. Nie można przegapić faktu, że sieć Publicznych Służb Zatrudnienia przyczyniła się do tego dyskursu, publikując stanowisko w sprawie wkładu Publicznych Służb Zatrudnienia w realizację Europejskiego Roku Umiejętności.
Podkreślając znaczenie wspierania przejścia na „zielone" miejsca pracy, Przewodnicząca omówiła dokument sieci przedstawiający tą tematykę. W dokumencie przedstawiono, w jaki sposób publiczne służby zatrudnienia dostosowują się do ekologicznego rynku pracy, wspierają ekologiczny przemysł i zaspokajają zapotrzebowanie na nowe, „zielone" umiejętności.
P. Mancel podkreśliła również znaczenie europejskiej solidarności, wzajemnego zaufania między członkami sieci sieci oraz wspierania konkretnych partnerstw nawiązywanych z udziałowcami rynku pracy. Jej zaangażowanie w tworzenie kultury wartości w ramach sieci cechuje jej podejście do przywództwa obiecując pozytywny wpływ na służby zatrudnienia w Europie, w miarę jak poruszają się one po zmieniającym się rynku pracy.
Koncentrując się na rozwiązywaniu problemów rynku pracy, wspieraniu partnerstw oraz promowaniu współpracy i wymiany doświadczeń, nowa Przewodnicząca podkreśla, że jej głównym celem jest zwiększenie skuteczności europejskich publicznych służb zatrudnienia, z korzyścią zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i pracodawców.
Więcej informacji oraz podcasty na inne tematy: https://www.pesnetwork.eu/podcast/