Europejski Urząd ds. Pracy opublikował 29 marca 2023 r. raport nt. nadwyżek i niedoborów na rynkach pracy w UE w 2022 r. Wyniki raportu potwierdzają, że we wszystkich gospodarkach UE-27, Norwegii i Szwajcarii występują znaczne niedobory i nadwyżki siły roboczej. Ta nierównowaga popytu i podaży pracy występuje zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym i wynika z wielu czynników takich jak nowe technologie, przejście do gospodarki neutralnej dla klimatu, starzenie się siły roboczej oraz warunki pracy i zatrudnienia.
Nierównowaga występuje na każdym poziomie edukacji. Wwiększość osób zatrudnionych w zawodach charakteryzujących się powszechnym deficytem lub nadwyżką ma średni poziom wykształcenia – chociaż osoby zatrudnione w zawodach deficytowych mają zazwyczaj średnie kwalifikacje o bardziej technicznym charakterze.
Istnieje znaczny stopień mobilności siły roboczej między krajami europejskimi spowodowanej chęcią znalezienia pracy oferującej wyższe wynagrodzenie oraz lepsze warunki pracy i zatrudnienia.
W raporcie stwierdzono, że brak umiejętności wymaganych przez pracodawców na lokalnym rynku pracy jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do poziomu niedoborów i nadwyżek siły roboczej w Europie, w związku z tym każda strategia mająca na celu rozwiązanie tych dysproporcji musi uwzględniać istotną rolę edukacji i systemem szkolenia.
W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych zawodów w UE w 2022 r. znaleźli się:
- murarze i pokrewni
- cieśle i stolarze budowlani
- kierowcy samochodów ciężarowych
- ustawiacze i operatorzy obrabiarek do metali i pokrewnych
- pielęgniarki z tytułem specjalisty
- hydraulicy i monterzy rurociągów
- elektrycy budowlani i pokrewni
- betoniarze, betoniarze zbrojarze i pokrewni
- spawacze i pokrewni
- blacharze.
Najtrudniej znaleźć było pracę w następujących zawodach (pierwsze 10):
- projektanci grafiki i multimediów
- pracownicy administracyjni
- pracownicy obsługi biurowej
- sprzedawcy sklepowi
- sekretarki
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i pokrewni
- dziennikarze
- pracownicy wykonujący prace proste gdzie indziej niesklasyfikowani
- kierowcy samochodów osobowych i dostawczych
- fotografowie.
Na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Pracy znajduje się raport oraz wyszukiwarka zawodów nadwyżkowych i deficytowych.