W najnowszym odcinku podcastu dowiadujemy jak łotewskie publiczne służby zatrudnienia (PSZ) pracują nad lepszym zrozumieniem zapotrzebowania na miejsca pracy i zawody oraz nad wyposażeniem pracowników w umiejętności, których potrzebują zarówno oni jak i pracodawcy.
W kolejnym odcinku Evita Simsone, szefowa łotewskich PSZ (NVA) oraz ekspert zarządzania zasobami ludzkimi, Pārsli Baško mówią o wysiłkach na rzecz zrozumienia trendów na rynku pracy i zaspokojenia potrzeb przyszłego rynku pracy w Łotwie. Umiejętności cyfrowe, szkolenia absolwentów i zatrudnienie osób przybyłych z Ukrainy to tylko niektóre z tematów rozmowy.
Dowiadujemy się o konkluzjach z łotewskiej konferencji „Zawody przyszłości 2022" na temat ,,trendów, które będą kształtować pracę jutra". Wnioskiem, który Evita Simsone uznała za kluczowy było znaczenie osobistej autonomii: „wszyscy musimy być zmotywowani, elastyczni i pasjonować się nowymi umiejętnościami. Nauka stała się częścią naszego codziennego życia".
Ekspert Pārsli Baško mówi jak ważne są narzędzia internetowe, np. platformy do nauki online i kształcenie mieszane, w którym łączy się ze sobą różne metody uczenia się.
Badania pracodawców w Łotwie ujawniły różne podejścia do podwyższania kwalifikacji przez pracowników. Evita Simsone obawia się, że „obecnie zbyt mało pracodawców koncentruje się na podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników", szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
Podstawą tych refleksji jest wyzwanie, jakim jest dokładne prognozowanie popytu na kwalifikacje i umiejętności na rynku pracy. Obaj rozmówcy podkreślają, że ze względu na dynamikę rozwoju rynku pracy nie da się dokładnie przewidzieć, jak będą wyglądać miejsca pracy i jakie będzie zapotrzebowanie na pracę w przyszłości.
Więcej informacji oraz podcasty na inne tematy znajdziesz na stronie https://www.pesnetwork.eu/podcast/